WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Arlington
  • Kamiakin
  • Mountain View
  • Peninsula
  • Timberline
  • Capital
  • Gig Harbor
  • Mercer Island
  • O
  • Ingraham
  • Bishop Blanchet
  • Lake Washington
  • Shorewood
  • Edmonds-Woodway
  • Everett
  • Mt. Spokane
2019 WIAA 3A
State Baseball
SHARE

2019 WIAA 3A
State Baseball

Gesa Stadium, Pasco
Sat, May 18 - Sat, May 25

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

District 5 Contact

Director: Kent Andersen
Po Box 364
Royal City, WA 99357
E-Mail:pkandersen@ifiber.com
Phone: (509) 346-1500
Fax: (509) 346-1540

District 6 Contact

Director: BJ Kuntz
216 Cascade View Court
East Wenatchee, WA 98802
E-Mail: kuntzdistrict6@gmail.com
Phone: (509) 421-0200

District 7 Contact

Director: Joe Richer
3013 S. Winthrop Ln.
Spokane, WA 99203
E-Mail: jricher904@gmail.com
Phone: (509) 655-1355

District 8 Contact

Director: Herb Rotchford
N 200 Bernard St
Spokane, WA 99201
E-Mail: herbertr@spokaneschools.org
Phone: (509) 354-7348
Fax: (509) 354-5965

District 9 Contact

Director: Bob Kirk
PO Box 271
Pomeroy, WA 99347
E-Mail: captkirk@centurylink.net
Phone: (509) 843-1526
Fax: (509) 843-8245

District 10 Contact


Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Regionals
Adults: $10.00.
Students: $7.00.
Seniors: $7.00.

Finals - Each Day
Adults: $11.00.
Students: $8.00.
Seniors: $8.00.

Finals - Both Days
Adults: $20.00.
Students: $14.00.
Seniors: $14.00.

* * * * *

Students:
Children age 5-11 & students age 12 and over with a valid HS or MS ASB card.
(Cell phone pictures of ASB cards not accepted).

Seniors:
Age 62 and over.

Children under 5 are admitted free.
Tickets are valid only for the site/event for which they are purchased.

Tournament Seeding

1D1 #3Arlington
1D8 #1Kamiakin
1D3/4 #2Mountain View
1D3/4 #5Peninsula
1D3/4 #3Timberline
1D3/4 #4Capital
1D3/4 #1Gig Harbor
1D2 #1Mercer Island
1D2 #2O'Dea
1D2 #3Ingraham
1D2 #4Bishop Blanchet
1D2 #5Lake Washington
1D1 #2Shorewood
1D1 #4Edmonds-Woodway
1D1 #1Everett
1D8 #2Mt. Spokane
Sat, May 18 - Sat, May 25
Gesa Stadium, Pasco
May 18
at Regional Sites
  
May 18
at Regional Sites
  
May 24
  
May 25
 
#1 Arlington 6
O'Dea 7
         
         
  
#9 O'Dea 12
Peninsula 4
      
#2 Peninsula 6
Everett 2
        
        
     
#13 O'Dea 3
Capital 0
   
#3 Edmonds-Woodway 0
Mountain View 8
        
        
  
#10 Mountain View 2
Capital 6
      
#4 Capital 7
Mercer Island 1
        
        
        
#16 O'Dea 2
Lake Washington 3
#5 Ingraham 3
Shorewood 1
        
        
  
#11 Ingraham 2
Gig Harbor 15
      
#6 Bishop Blanchet 1
Gig Harbor 2
        
        
     
#14 Gig Harbor 0
Lake Washington 7
   
#7 Mt. Spokane 2
Timberline 1
        
        
  
#12 Mt. Spokane 2
Lake Washington 10
      
#8 Lake Washington 10
Kamiakin 4
       
#15 Capital 4
Gig Harbor 11
       
        

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

Champion
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Fourth Place
Loser Game 15
Sat, May 18 - Sat, May 25
Gesa Stadium, Pasco
May 18
at Regional Sites
  
May 18
at Regional Sites
  
May 24
  
May 25
 
#1 Arlington 6
O'Dea 7
         
         
  
#9 O'Dea 12
Peninsula 4
      
#2 Peninsula 6
Everett 2
        
        
     
#13 O'Dea 3
Capital 0
   
#3 Edmonds-Woodway 0
Mountain View 8
        
        
  
#10 Mountain View 2
Capital 6
      
#4 Capital 7
Mercer Island 1
        
        
        
#16 O'Dea 2
Lake Washington 3
#5 Ingraham 3
Shorewood 1
        
        
  
#11 Ingraham 2
Gig Harbor 15
      
#6 Bishop Blanchet 1
Gig Harbor 2
        
        
     
#14 Gig Harbor 0
Lake Washington 7
   
#7 Mt. Spokane 2
Timberline 1
        
        
  
#12 Mt. Spokane 2
Lake Washington 10
      
#8 Lake Washington 10
Kamiakin 4
       
#15 Capital 4
Gig Harbor 11
       
        
Press game box for more game deteails

Team Awards

Champion
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Fourth Place
Loser Game 15
 
Saturday, May 18, 2019
GameTimeLocationOpponentsWinnerLoser
#1 10:00 AM Sherman Anderson Field Arlington 6
@O'Dea 7
O'Dea to #9 Out
#5 10:00 AM Heidelberg Park Ingraham 3
@Shorewood 1
Ingraham to #11 Out
#7 10:00 AM Yakima County Stadium Mt. Spokane 2
@Timberline 1
Mt. Spokane to #12 Out
#3 10:00 AM Bannerwood Park Edmonds-Woodway 0
@Mountain View 8
Mountain View to #10 Out
#2 1:00 PM Sherman Anderson Field Peninsula 6
@Everett 2
Peninsula to #9 Out
#6 1:00 PM Heidelberg Park Bishop Blanchet 1
@Gig Harbor 2
Gig Harbor to #11 Out
#8 1:00 PM Yakima County Stadium Lake Washington 10
@Kamiakin 4
Lake Washington to #12 Out
#4 1:00 PM Bannerwood Park Capital 7
@Mercer Island 1
Capital to #10 Out
#9 4:00 PM Sherman Anderson Field O'Dea 12
@Peninsula 4
O'Dea to #13 Out
#11 4:00 PM Heidelberg Park Ingraham 2
@Gig Harbor 15
Gig Harbor to #14 Out
#12 4:00 PM Yakima County Stadium Mt. Spokane 2
@Lake Washington 10
Lake Washington to #14 Out
#10 4:00 PM Bannerwood Park Mountain View 2
@Capital 6
Capital to #13 Out
 
Friday, May 24, 2019
GameTimeLocationOpponentsWinnerLoser
#13 10:00 AM Gesa Stadium, Pasco O'Dea 3
@Capital 0
O'Dea to #16 Capital to #15
#14 1:00 PM Gesa Stadium, Pasco Gig Harbor 0
@Lake Washington 7
Lake Washington to #16 Gig Harbor to #15
 
Saturday, May 25, 2019
GameTimeLocationOpponentsWinnerLoser
#15 10:00 AM Gesa Stadium, Pasco Capital 4
@Gig Harbor 11
Third Place Fourth Place
#16 4:00 PM Gesa Stadium, Pasco O'Dea 2
@Lake Washington 3
Champion Second Place