WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Kennewick
  • Mt. Spokane
  • Southridge
  • Shadle Park
  • Hermiston, OR
  • Rogers (Spokane)
2019 GSL / MCC 3A District 8 Softball
SHARE

2019 GSL / MCC

3A District 8 Softball

at Higher Seed
Fri, May 10 - Fri, May 17

District 8 Contact

Director: Herb Rotchford
N 200 Bernard St
Spokane, WA 99201
E-Mail: herbertr@spokaneschools.org
Phone: (509) 354-7348
Fax: (509) 354-5965

Tournament Director

Paul Kautzman EMail:paul.kautzman@mead354.org

509-465-7229

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults, Students w/o ASB $7

Students with ASB
$5

Children, Senior Citizens
$5

Tournament Seeding

1MCC #1Kennewick
2GSL #1Mt. Spokane
3MCC #2Southridge
4GSL #2Shadle Park
5MCC #3Hermiston, OR
6GSL #3Rogers (Spokane)
7GSL #4
Fri, May 10 - Fri, May 17
at Higher Seed
May 10
  
May 10
  
May 15
at Higher Seed
  
May 17
Hosted by
Loser Game #5
in Hermiston
  
May 17
Hosted by
Loser Game #5
in Hermiston
 
#1 5 Hermiston, OR 8
4 Shadle Park 1
            
            
  
#3 5 Hermiston, OR 3
1 Kennewick 2
         
            
#2 6 Rogers (Spokane 2
3 Southridge 12
    
#5 5 Hermiston, OR 2
3 Southridge 4
      
           
  
#4 3 Southridge 6
2 Mt. Spokane 4
        
           
#9 1 Kennewick 1
5 Hermiston, OR 7
     
#6 4 Shadle Park 6
2 Mt. Spokane 2
     
           
        
#8 4 Shadle Park 3
1 Kennewick 4
   
      
#7 6 Rogers (Spokane 0
1 Kennewick 12
     
           
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 9
Fri, May 10 - Fri, May 17
at Higher Seed
May 10
  
May 10
  
May 15
at Higher Seed
  
May 17
Hosted by
Loser Game #5
in Hermiston
  
May 17
Hosted by
Loser Game #5
in Hermiston
 
#1 5 Hermiston, OR 8
4 Shadle Park 1
            
            
  
#3 5 Hermiston, OR 3
1 Kennewick 2
         
            
#2 6 Rogers (Spokane 2
3 Southridge 12
    
#5 5 Hermiston, OR 2
3 Southridge 4
      
           
  
#4 3 Southridge 6
2 Mt. Spokane 4
        
           
#9 1 Kennewick 1
5 Hermiston, OR 7
     
#6 4 Shadle Park 6
2 Mt. Spokane 2
     
           
        
#8 4 Shadle Park 3
1 Kennewick 4
   
      
#7 6 Rogers (Spokane 0
1 Kennewick 12
     
           
            
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 9
 
Friday, May 10, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 3:00 PM
Mt. Spokane HS
Rogers (Spokane) 2
@Southridge 12
Southridge to #4 Rogers (Spokane) to #7
#1 4:00 PM
Kennewick Fields
Hermiston, OR 8
@Shadle Park 1
Hermiston, OR to #3 Shadle Park to #6
#4 4:30 PM
Mt. Spokane HS
Southridge 6
@Mt. Spokane 4
Southridge to #5 Mt. Spokane to #6
#3 5:30 PM
Kennewick Fields
Hermiston, OR 3
@Kennewick 2
Hermiston, OR to #5 Kennewick to #7
 
Wednesday, May 15, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 4:00 PM
Kennewick Fields
Rogers (Spokane) 0
@Kennewick 12
Kennewick to #8 Out
#6 5:00 PM
Mt. Spokane HS
Shadle Park 6
@Mt. Spokane 2
Shadle Park to #8 Out
#5 5:00 PM
Southridge HS
Hermiston, OR 2
@Southridge 4
First Place Hermiston, OR to #9
 
Friday, May 17, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 3:00 PM
Rocky Heights Elementary
Shadle Park 3
@Kennewick 4
Kennewick to #9 Out
#9 5:00 PM
Rocky Heights Elementary
Kennewick 1
@Hermiston, OR 7
Second Place Out