WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Kamiakin
  • Mt. Spokane
  • Southridge
  • Shadle Park
  • Kennewick
  • North Central
2019 GSL / MCC 3A District 8 Baseball
SHARE

2019 GSL / MCC

3A District 8 Baseball

at Higher Seed
Sat, May 4 - Sat, May 11

District 8 Contact

Director: Herb Rotchford
N 200 Bernard St
Spokane, WA 99201
E-Mail: herbertr@spokaneschools.org
Phone: (509) 354-7348
Fax: (509) 354-5965

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults, Students w/o ASB $7

Students with ASB
$5

Children, Senior Citizens
$5

Tournament Seeding

1MCC #1Kamiakin
2GSL #1Mt. Spokane
3MCC #2Southridge
4GSL #2Shadle Park
5MCC #3Kennewick
6GSL #3North Central
7
Sat, May 4 - Sat, May 11
at Higher Seed
May 4
at Higher Seed
  
May 4
at Higher Seed
  
May 7
at Higher Seed
  
May 11
Hosted by Loser Game #5
  
May 11
Hosted by Loser Game #5
 
#1 5 Kennewick 5
4 Shadle Park 3
            
            
  
#3 5 Kennewick 2
1 Kamiakin 3
         
            
#2 6 North Central 1
3 Southridge 11
    
#5 2 Mt. Spokane 6
1 Kamiakin 15
      
           
  
#4 3 Southridge 1
2 Mt. Spokane 9
        
           
#9 3 Southridge 0
2 Mt. Spokane 1
     
#6 4 Shadle Park 2
3 Southridge 3
     
           
        
#8 3 Southridge 7
5 Kennewick 5
   
      
#7 6 North Central 1
5 Kennewick 11
     
           
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 9
Sat, May 4 - Sat, May 11
at Higher Seed
May 4
at Higher Seed
  
May 4
at Higher Seed
  
May 7
at Higher Seed
  
May 11
Hosted by Loser Game #5
  
May 11
Hosted by Loser Game #5
 
#1 5 Kennewick 5
4 Shadle Park 3
            
            
  
#3 5 Kennewick 2
1 Kamiakin 3
         
            
#2 6 North Central 1
3 Southridge 11
    
#5 2 Mt. Spokane 6
1 Kamiakin 15
      
           
  
#4 3 Southridge 1
2 Mt. Spokane 9
        
           
#9 3 Southridge 0
2 Mt. Spokane 1
     
#6 4 Shadle Park 2
3 Southridge 3
     
           
        
#8 3 Southridge 7
5 Kennewick 5
   
      
#7 6 North Central 1
5 Kennewick 11
     
           
            
Press game box for more game deteails

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 9
 
Saturday, May 4, 2019
GameTimeLocationOpponentsWinnerLoser
#1 10:00 AM LaPierre Field Kennewick 5
@Shadle Park 3
Kennewick to #3 Shadle Park to #6
#2 12:00 PM Mt. Spokane HS North Central 1
@Southridge 11
Southridge to #4 North Central to #7
#3 1:00 PM LaPierre Field Kennewick 2
@Kamiakin 3
Kamiakin to #5 Kennewick to #7
#4 2:30 PM Mt. Spokane HS Southridge 1
@Mt. Spokane 9
Mt. Spokane to #5 Southridge to #6
 
Tuesday, May 7, 2019
GameTimeLocationOpponentsWinnerLoser
#5 4:00 PM LaPierre Field Kamiakin 15
@Mt. Spokane 6
First Place Mt. Spokane to #9
#6 4:00 PM Southridge HS Shadle Park 2
@Southridge 3
Southridge to #8 Out
#7 5:00 PM Roy Johnson Field North Central 1
@Kennewick 11
Kennewick to #8 Out
 
Saturday, May 11, 2019
GameTimeLocationOpponentsWinnerLoser
#8 1:00 PM Mt. Spokane HS Southridge 7
@Kennewick 5
Southridge to #9 Out
#9 4:00 PM Mt. Spokane HS Southridge 0
@Mt. Spokane 1
Second Place Out